Čím se děti učí

Tím, že se dívají. Doslova a do písmene, je to tak. Koukají na Vás svýma velikýma očima a učí se každým Vaším pohybem. Když na ně mluvíte, měli byste se na ně koukat, jelikož pokud to neděláte, můžete tím vytvářet barieru, která vás od sebe odděluje. Děti jsou nejšťastnější, když se jim rodiče věnují. Když jim mohou vyrobit dárek, nebo vyprávět, co se jim přihodilo. Pokud mohou trávit čas s Vámi.

Zábavní parky
Problém dnešní doby je, že rodiče jsou dlouho v práci a děti ve školkách, když jdou na nákupy, děti strčí do dětského koutku, a když jdou s nimi ven, je to většinou do zábavního parku, kde vypustí dítě a sednou si ke kafíčku. Je to napsáno opravdu velice ošklivě, protože je to nefér k unaveným matkám dětí, které jsou celý den v práci a pak se ještě musí starat o své dítě.

„Musí“
Škaredé slovo, že? Když jsou děti malé a rozkošné, věnujeme jim svůj veškerý čas, a když povyrostou a my musíme do práce, náš společný čas s nimi se začíná zužovat a zmenšovat. A pak, když jsme konečně s nimi a máme pro ně nějaký volný čas, vezmeme je někam, kde budou s ostatními dětmi, ale nebudou s Vámi. Pak jednoho dne přestanou nosit obrázky a místo toho začnou hrát hry na mobilu.

Hry
Svět možností. Svět, kde se může realizovat každý. Svět, do kterého se můžeme uzavřít a nemusíme z něj téměř vůbec vycházet, je vždy po ruce a velice rozmanitý. Je mnohem lepší, než ten náš..

Dá se tomu vyhnout?
Celý článek je případ vyhnaný do extrému, ale sami sebe se zeptejme, kolika lidem kolem nás se to stalo. Kolik dětí, které jsou neustále nasazené na nějaké hře, znáte a proč je tomu tak. Možností co s dětmi dělat je nespočet a u mnoha z nich můžete být i Vy. Dítě pak dostane svou vytouženou pozornost a nebude v důsledku jejího nedostatku chřadnout a upadat do jakési apatie, kdy nemá vůli cokoli dělat.

Rituály
Vytvořte si své vlastní rodinné rituály, nemám na mysli nic okultního, ale zcela obyčejné věci, jako je, že si každý večer před spaním budete číst pohádku, mladším můžete předčítat a starší mohou pro změnu předčítat Vám, budou na sebe nesmírně pyšné. O víkendech jezděte na výlety, naše republika je doslova zasypaná možnostmi na výletování a není tak veliká, abyste za nimi museli jezdit někam daleko.

Pokud si budete s dětmi povídat, za nějaký čas zjistíte, k jaké oblasti je to nejvíce táhne, začnou se o ní sami zajímat a vyptávat se. Získáte díky tomu možnosti a třeba své dítě navedete na jinou cestu, než je ta vedoucí k počítačovým hrám.