Výběr té správné vysoké školy

Je před vámi těžká volba, která je jen a jen na vás. Jsou právě čtyři roky, kdy jste se rozhodovali přesně jako dnes, na kterou střední školu půjdete. Věřím, že jste se rozhodli správně a že ji maturitní zkouškou hrdě dokončíte.
Ještě ovšem, než začne shon kolem maturity, měli byste podat přihlášku na vysoké školy. Počet přihlášek je na vás. Někdo podá jen jednu, jiný třeba deset. Musíte ale počítat s finanční náročností. Za přihlášky se platí. Jejich cena se pohybuje zhruba kolem 600 Kč. A nyní již k samotné mu výběru té správné školy.
budoucí chemička
Před výběrem oboru byste si měli objasnit následující věci:
·         Co mě baví, co bych chtěl v budoucnosti dělat
·         Možné profese z vámi vybraného oboru
·         Časová náročnost školy (zda zvolím těžký obor a budu mu věnovat veškerý svůj volný čas)
·         Zda budu žít ve městě, kde je škola, nebo raději zvolím školu v okolí
·         Dostatek financí na studium
·         Zda mám na vysokoškolské vzdělání
·         Univerzity v okolí
·         Příprava na přijímací zkoušky
·         Kvalita školy
·         Zda chci ještě studovat (minimálně 3 roky)
Nemáte-li stále jasno, kterým směrem se vydat, doporučila bych vám navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, kde vám na základě testu rádi poradí. Využít také můžete různé online testy na profesní orientaci. Není také na škodu, najít člověka, který tuto práci vykonává a vyptat se ho, jistě vám rád poradí.
Než podáte samotnou přihlášku, doporučila bych vám, abyste navštívili dny otevřených škol. Dozvíte se spoustu informací o dané škole, zodpoví vám vaše dotazy a na vlastní oči uvidíte i prostory, kde byste následující roky měli strávit. Na většině škol potkáte i současné studenty, se kterými opět můžete popovídat.
náročné studium
Je třeba počítat s přijímacími zkouškami a s dostatečným předstihem se na ně začít chystat. Tyto zkoušky nebývají zrovna lehké, ale pokud chcete studovat prestižní školu, musíte je přesvědčit, že na ni máte. Je to přeci něco za něco. Vy se budete učit a za odměnu se dostanete na vysněný obor.
Pokud se ovšem nedostanete, nic nemusí být ještě ztracené. Můžete to zkusit i za rok. Pokud se dostanete, ale zjistíte, že vás to nebaví, za rok zkusíte jinam.
A nyní mi nezbývá nic jiného, než vám popřát hodně štěstí.