Zlatý Amos aneb soutěž o nejoblíbenějšího učitele

Stát se nejoblíbenějším učitelem je jistě veliká pocta. Pro kantora je to určitě známka toho, že svou práci dělá dobře, a také, že má jeho povolání smysl. Vyznamenání v podobě Zlatého Amose je třešinkou na pomyslném dortu, na kterou však dosáhne pouze hrstka z těch nejlepších.
výuka dětí
O co se vlastně jedná?
Anketa s názvem Zlatý Amos je pořádána každoročně. Je v ní vyhlášen nejoblíbenější učitel České republiky za daný rok.
V letošním roce bylo do ankety studenty a žáky přihlášeno celkem 66 oblíbených učitelů. Pouze jeden se však ve výsledku bude pyšnit zmiňovaným titulem. Ovšem každý učitel, který je nominován musí cítit hrdost a být poctěn, jelikož už samotná nominace, kterou provádějí právě ti, kterým se učitel snaží vštípit do hlav nějaké vědomosti, je velkým úspěchem.
Jak anketa probíhá?
Jak již bylo zmíněno, přihlášky do ankety zasílají žáci a studenti středních škol. Nominují tak svého oblíbeného kantora, který postupuje prvně do regionálního kola, a ti nejúspěšnější pak absolvují republikové finále.
Koncem března je pak Zlatý Amos pro letošní školní rok znám.
Finalisté se musí během závěrečného klání poprat s nejrůznějšími úkoly, které prověří jejich kvality.
Pouze ten nejlepší pak převezme putovní žezlo a korunu, kterými se bude pyšnit do doby, než je předá nově zvolenému „králi mezi vyučujícími“.
učitelka a žák
Letos…
V letošním školním roce byli do ankety přihlášeni učitelé ze všech krajů republiky. Nejvíce přihlášek podali žáci a studenti ve Středočeském kraji a v Praze. Mezi nominovanými převažují ženy – učitelky. Mužské učitelské pokolení je však také zastoupeno.
V průběhu února pak proběhnou regionální kola a následně semifinále, kterého se zúčastní vítězové za daný region. Finále se bude konat 23. března porota zde vybere letošního Zlatého Amose. Finále je veřejné, takže ti nejúspěšnější s sebou mohou mít také podporu z řad svých žáků a fanoušků.
Slavnostní korunování Zlatého Amose proběhne následující den po finálovém klání, a to na na Kantorském bále.