Jak zahradničit v lodžii

Základní věcí, kterou musí mít každý, kdo chce zahradničit v lodžii ve své hlavě je zapamatování si několika elementárních věcí, bez kterých Vám na Vašem balkóně kytky neporostou.
květiny u okna.jpg
Těmi jsou:
·         Dostatek slunce
Mnoho paneláků je postaveno tak, aby měly balkony na stranu, kde svítí slunce alespoň jednu část dne (dopoledne/odpoledne).
Nemusíte se však obávat, i kdyby Vám na Vaši zahrádku svítilo slunce jen část dne, kytkám to nijak smrtelně neublíží.
·         Dobrá větrnost lodžie
Dalším důležitým aspektem, který Vaše kytky ochrání před škůdci (např. padlí) je mít dobře rozložené lodžie tak, aby v nich byl vždy menší průvan a kytky se „nezapařovaly“, čímž podporují vznik padlích.
Bohatě stačí na obou koncích lodžie udělat dostatečné místo jejich posunutím, aby umožnil cirkulaci vzduchu.
·         Způsob zasazení květináčů/truhlíků
Způsoby, jakým lidé pěstují v lodžiích je různý – někteří odsouvají lodžie úplně na stranu a na parapetech mají uchycené truhlíky, na kterých rostou květiny a jiní mají v rozích balkónu květináče, na kterých mají své kytky.
Nejosvědčenějším způsobem, který zabírá poměrně málo místa a je docela efektivní je tzv. zasazení do mřížek, o němž si řekneme níže.
·         Dobrá vlhkost lodžie
Tohle je nutno dodržet v případě, že chcete pěstovat jenom určité květiny, které mají víceméně stejné podmínky, co se týče vlhkosti – existují případy, že si lidi přebarvili stěny balkónu na černo či na jakoukoliv tmavou barvu obecně a měli z balkónu skleník. Zatímco by to asi prospělo rajčatům a paprikám, ostatním kytkám by se to nejspíše moc nelíbilo. Na tohle je potřeba dávat pozor – když se zadaří a celý jeden den Vám pere ve 30° na balkón který máte do toho ještě natřený temnou barvou, tak je vstup 10x horší jako návštěva skleníku.
květiny na balkoně.jpg

Mřížkové uchycení – jednoduché a praktické!

Mezi jeden z nejosvědčenějších systémů na uchycení truhlíků na balkóně je použití mřížkového zasazení – resp. plastové mřížky, kterou co nejblíže k lodžii přivrtáte ke stropu (mřížka může mít různě velké mezery – záleží na tom, zda chcete mít mezi truhlíky půl metru místa na výšku nebo chcete pěstovat hodně nízkých rostlin na sobě) a k té poté kovovým drátem (2x min. 2 mm průměr) přivážete truhlíky.
Přivázání je velmi jednoduché – na konci drátu uděláte jednoduché háčky a přizpůsobíte jej tvaru truhlíku tak, aby se na spodní, kratší straně uchytil k mřížce a držel veškerou váhu, a na vrchní, delší straně se přichytil k mřížce nad ní, čímž si truhlík můžete naúhlovat jak je Vám libo.
Po úspěšném uchycení prázdného truhlíku a nacvičení můžete truhlík naplnit a zavěsit včetně kytek, avšak pozor (!), je nutná asistence při zavěšování, jelikož truhlík samotný něco váží a zachycovat ho do drátů zatímco ho držíte je riskování, jelikož se Vám může kdykoliv zřítit na zem v případě, že ho zachytíte špatně.
Ve výsledku můžete pěstovat veškeré žádané kytky na lodžiích, čímž Vám vně balkónu zbyde dostatek místa na šňůru na prádlo či malý stolek na letní posezení.