Jak se nebát řídit v noci?

Ať vám každý říká, co chce, řízení za tmy je prakticky úplně jiné než za světla. Řidič má najednou velmi omezený zrak, tedy smysl, na který spoléháme během řízení nejvíce. Proto se spousta z nich cítí nejistě a pokud to jde, řízení za tmy odkládají, jak to jenom jde.

Ale v životě se vám schopnost řídit v noci může hodit. Nikdy nevíte, cos e v životě stane a kdy budete třeba muset absolvovat dlouhou cestu autem celou v noci. Čím více budete trénovat, tím více je pravděpodobnější, že nervozita a stres postupně vymizí.

noční ulice

Dobré je vzít si sebou, alespoň ze začátku, jako doprovod zkušenějšího řidiče, který nemá problém s jízdou v noci. Může s vámi dávat pozor na cestu a určitě vás uklidní skutečnost, že máte po boku někoho zkušeného, kdo vám v případě potřeby poradí. Musí to být ale zároveň člověk, z kterého nebudete ještě více nervózní. Ne každý je stavěný na to, aby dával rady nezkušenějším řidičům.

Pokud máte pocit, že jsou pro vás jízdy v noci opravdu nepřekonatelné, některé autoškoly nabízí kurzy nočních jízd. Tam si vyzkoušíte jízdu po tmě se zkušeným instruktorem, který vám vysvětlí všechny zásady takové jízdy a určitě budete po kurzu méně nervózní, než je tomu doposud.

noc

Zásadou je, abyste na noční silnice vyjížděli s autem v perfektní kondici. To znamená, že vám musí fungovat všechna světla, potkávají a hlavně dálkové, které budete používat mimo města a vesnice. Ale světla by vám samozřejmě měli fungovat vždy, jen v nočním čase je to o to důležitější. Pokud máte problémy s nočním viděním, mohou vám pomoci polarizační brýle pro řidiče do tmy.

Zkuste si své trasy naplánovat tak, abyste se vyhýbali zalesněným oblastem. V těchto oblastech je větší výskyt zvěře a v nočním čase je větší riziko střetu se zvěří, což je velmi nepříjemné. I když se nemusíte zranit, vaše auto to může odnést opravdu hodně.