Číst nebo nečíst příbalový leták?

Také už jste na sobě pocítili vedlejší účinky léků? Kdo je brát musí, jistě alespoň někdy ano. A kdo jich musí brát větší množství, setkává se s nimi nejspíš pravidelně. Jejich vzájemná kombinace mezi sebou i kombinace s různými potravinami přináší jejich působení mezi sebou, která může pacienta pořádně potrápit i poškodit.

Proč je pacient je zmatený
V časopisech i v reklamách, všude je nám vtloukáno do hlavy, že příbalový leták máme vždy číst. Jsou v něm informace nejen o možných nežádoucích účincích, ale hlavně o tom, kdy vůbec nesmíme lék brát. Pacient je však většinou ujišťován, že se mu nic stát nemůže a těm bojácnějším, že ten letáček radši ani číst nemají, protože tím si vedlejší účinky mohou sami přivolávat.

Jak to vypadá v ordinaci
Většina návštěv u lékaře probíhá tak, že na Váš zdravotní problém je Vám předepsán lék, jenž Vám má pomoci. Jen málokdy se Vás ošetřující lékař zeptá, jaké všechny další léky ještě berete nebo si kupujete. U starších pacientů jich nebývá málo a často si jejich názvy ani nepamatují. Když si však jejich seznam napíšete na papír a předložíte při předepisování dalších léků, máte spíše pocit, že zdržujete nebo jste přehnaně úzkostliví. Skutečnost je totiž taková, že sami lékaři neznají vedlejší účinky léků a bohužel často ani jejich vzájemné působení.

Bude se situace řešit?
To zajímá všechny pacienty a především ty, kteří jich musí denně polykat i desítky. Jsou to často vražedné kombinace, navíc i s kombinací určitých potravin. Kolik pacientů s vysokým tlakem například ví, že nemá pít grapefruitový džus, který několikanásobně zvýší koncentraci jeho léku?
Zatím se marně ptáme, zda bude při předepisování nebo vyzvedávání v lékárnách existovat automatická kontrola interakcí a duplicity mezi léky, které pacient užívá, i když by se již ministerstvo zdravotnictví přípravě systémové elektronizace mělo v tomto směru věnovat.