Jak bojovat s prokrastinací?

Pokud si říkáte takové věci, až moc často a má to negativní vliv, určitě byste se měli snažit prokrastinovat méně. Proto se Vám budou hodit tipy, které Vám pomůžou to konečně zvládnout a být produktivní.

Prokrastinace stále větší problém, který se netýká jen Generace Z. Důležité je říci, že i odkládání věcí, má občas výhody. Každopádně být produktivní a neztrácet čas je v dnešní době velký problém.
nuda nad učebnicí

Dřív v podstatě nebyl na prokrastinaci čas, přes den se dělali věci, aby mohl člověk žít a fungovat. Dnes s velkými vychytávkami, které nám ušetří čas, se lidé začínají nudit. Anebo se nenudí, jen jsou hodiny na telefonu, u televize, a nebo odpočívají během dne. Odpočinek je samozřejmě důležitý, ale pokud je Vaší hlavní denní náplní práce či škola a nic jiného se Vám už dělat nechce, brzy propadnete osobní krizi. Všichni tu máme pouze omezený čas a také omezený čas na dosáhnutí věcí, které zvládnout chceme. Možná ještě nevíte přesně své cíle, ale získávat nové zkušenosti a zážitky, to určitě stojí za to.
odpočinek na okně

1. Začínejte svůj den dřív

Pokud nejste zrovna ranní ptáče, nebo už tak vstáváte brzy, stačí i 15 minut. Můžete si během té doby připravit zdravější svačinu či snídani, přečíst si noviny, zacvičit si, více se upravit nebo si zopakovat, co ten potřebujete znát.

2. Plánujte

Tisíce krásných diářů, ale vy máte problém si napsat i „To do list“. Zaručený tip je sepsat si věci do poznámek v telefonu. Můžete to dělat třeba při poslouchání písniček v autobuse či po cestě do práce.

3. Sdílejte

Stejně tak si do poznámek můžete zapsat věci, co jste dělali celý den. Pište si maličkosti i větší věci. Ukažte to pak třeba partnerovi, až budete vyprávět o svém dnu. Každý chceme vypadat více efektivní, a tak uděláme i třeba nějakou maličkost navíc.

4. Odpočívejte chytře

Předtím než jdete odpočívat, nebo za zábavou splňte vše, co jste chtěli ten den udělat. Nějakou maličkost třeba odsuňte, pokud už na to vážně nemáte. Pokud nemáte energii a chcete si jít odpočinout, vstávejte dřív a věci splňte ještě před školou či prací.

Více tipů určitě najdete v různých knížkách či na internetu.