Ekologický dům

Postavit dnes nízkoenergetický dům není žádný problém. Díky technologii dnešní doby, která umožňuje použít širokou paletu materiálu.  Na výběr máte čistě přírodní materiály z trvale udržitelných zdrojů nebo člověkem vyrobené materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

dům z trávy

Materiály z trvale udržitelných zdrojů:

1.       Dřevo
Tento materiál je s námi již od začátku. Můžeme se setkat s různými způsoby využití tohoto materiálu. Standardem je využití při konstrukčním účelu (trámy, fošny, nosníky aj.). Dále na něj můžeme narazit například jako dřevotřísku.

2.       Sláma
Zde to může znít jako návrat do středověku, ale opak je pravdou. Sláma má přírodní izolační vlastnosti proto je vhodná jako izolace. Možnost že by se o slámu začali zajímat škůdci jako myši apod. je rozšířený předsudek. Čistá světlá sláma má také velmi nízký alergický potenciál.
solární panely na domě

3.       Technické konopí
Tento materiál má široké pole využití nejen ve stavebnictví. Používá se k výrobě různých věcí, ale ve stavebnictví se používá například k výrobě tepelné izolace.

4.       Rákos
Vyniká větší pevností, objemem a trvanlivostí. Dnes existuje mnoho výrobků, které lze použít jako tepelné izolace.

5.       Ovčí vlna
Používá se jako izolace díky tomu že se vzrůstající vlhkostí je schopnost izolace větší.

Ekologická domácnost

Ne každý chce ale hned začít stavět. Někdo žije v bytě a i tak chce pomáhat. Existuje i pro takové možnost zapojit se? Samozřejmě ano a hned několik.

1.       Zhasínat
Samozřejmostí je zhasínat tam kde nikdo není, už naše maminky nám nadávaly, když jsme někde zapomněly zhasnout.

2.       Elektro spotřebiče
Použijte úsporné spotřebiče minimálně z kategorie A+.

3.       Odpad
Třídit odpad je dnes skoro samozřejmostí, ale pokuste se snížit množství odpadu, jako jsou igelitové tašky a plastové lahve. Můžete použít například tašky z textilu nebo síťované tašky u plastových lahví je můžete použít znovu k naplnění a podobně.

4.       Voda
Šetřit vodou můžete už při mytí nádobí například tím, že nebudete mít nádobí pod tekoucí vodou nebo pořízením myčky na nádobí. Dále se může ušetřit na WC snížením množství vody kterou se splachuje třeba vložením plastové láhve s vodou do splachovací nádrže.