Bez péče a starosti není radosti

Stalo se už samozřejmostí, že téměř každý z nás, kdo má alespoň kousek vlastního pozemku, si pořizuje bazén. Ať už ten maličký nafukovací pro batolata, až k těm největším zapuštěným anebo dokonce vyzděným. Trh dnes skýtá tolik možností pořízení vlastního bazénu, že není snadné si vybrat. Mohou to být bazény nadzemní: nafukovací, foliové, plastové, samonosné, plechové. Anebo bazény zapuštěné:plechové, celokovové, laminátové, akrylátové, polypropylenové.  A tak při výběru většinou rozhoduje velikost zahrady a naše finanční možnosti.
Bazén jsme instalovali, ale nemysleme si, že už nás čekají jen samé radosti. S pořízením bazénu je spjata jedna zásadní starost: dbát o kvalitu vody a udržet ji čistou.

bazén

A jak na to?
Vhodné je bazény přikrývat nebo umístit pod přístřeškem, aby do vody nepadalo listí, pyl a prach, hmyz a podobné nečistoty. Dále je důležité filtrování vody. Pro menší rozměr nadzemních bazénů je vhodná kartušová filtrace, která slouží k zachycení nečistot obsažených ve vodě.Filtrační vložku bychom měli několikrát týdně vyjmout a proprat tlakem vody. Pro dosažení kvalitní filtrace je třeba několikrát (závisí na zatížení bazénu) za sezonu vložku vyměnit.
U větších, zapuštěných bazénů, se už neobejdeme bez pískové filtrace. Je vhodné nechat filtraci zapnutou několik hodin denně.Pokud jsme mimo domov, je dobré zakoupit si spínací hodiny na zásuvku. Filtrace pak pracuje podle našeho nastavení.

K odstranění hrubých nečistot usazených na dně velkých bazénů se používají vysavače –  poloautomaty nebo automaty, které se nasazují na pískovou filtraci.
Nejjednodušším způsobem údržby bazénové vody jsou tablety. Pro zabránění růstu bakterií, řas a plísní použijeme chlorové tablety.Tyto tablety jsou vysoce koncentrované, proto je neházíme do bazénu přímo. K jednoduchému dávkování pomalu rozpustných tablet používáme dávkovací plováky. V případě koupání je odložíme vedle bazénu a následně opět vrátíme na hladinu. Vhodné do bazénu jsou kombinované tablety 5 v 1 Multifinkcional. Obsahují směs pěti účinných látek: organický chlor, stabilizátor pH, vločkovač k vysrážení nečistot, algicidní složku k preventivnímu hubení řas, projasňovač vody.Před použitím chlorových přípravků je dobré upravit pH vody na 6,8 – 7,4. V takovém případě bude dezinfekční schopnost chlorových tablet nejvyšší.

voda

Kromě chloru je také možné použít chemii na bázi kyslíku. Je šetrnější k životnímu prostředí, ale trvá delší dobu, než bude mít takové účinky jako chlor.