I hodinová mzda je důležitá

Většina zaměstnanců nepracuje v pouhém řádu několika hodin a není za pouhých pár odpracovaných hodin placena. A proto mnozí ani netuší, že je v naší zemi kromě minimální měsíční mzdy nastavena i obdobná mzda hodinová, jež také nesmí klesnout pod určitou minimální úroveň. A pokud to takoví našinci tuší, je jim to nejednou fuk. Starají se o to, kolik dostanou za měsíc nebo jinou dohodnutou dobu a kolik že je jim přáno dostávat na hodinu už jim připadá bezvýznamné.

Ale věřte mi, že je i takový pojem jako minimální hodinová mzda důležitý. A že se určitě vyplatí provádět výpočet hodinové mzdy, a to i v případě zaměstnanců samotných, jenom tak pro kontrolu a pro jistotu.

bankovky rupie

Ono totiž sice záleží na měsíční mzdě, jakou životní úroveň bude konkrétní člověk mít, jenže hodinová mzda zase určuje, jaká je skutečná hodnota práce, již člověk odvádí. Když dostane někdo stejnou mzdu za osmihodinovou práci a někdo za dvacetihodinový pracovní den, je rázem jasné, kdo z těch dvou je na tom lépe. A kdo by na tom mohl být třeba i vysloveně zle, byť by se to z pohledu na celou měsíční výplatu nemuselo zase až tak zlé zdát.

Prostě je u nás nutno dostávat nejen aspoň minimální měsíční příjem, ale mít zajištěnou i aspoň minimální hodinovou mzdu, pod niž se nesmí klesnout. Protože lidi nejsou otroci a musí mít zajištěný aspoň elementárně důstojný život. K čemuž jim i minimální hodinová mzda prospívá. A to bez ohledu na to, že takové našimi politiky stanovené minimum není nesporně žádné terno a žít s takovým minimálním příjmem není vůbec žádná sláva.

osvícené mince

Ale je to jistota.

A proto by si měli i zaměstnanci přepočítávat svou mzdu, a to jak tu čistou, tak tu hodinovou. Aby měli jistotu, že dostávají aspoň to, co ze zákona dostat musí. A protože většina z nás účetnictví dostatečně nerozumí, může přijít vhod i internetová kalkulačka, která s tím pomůže komukoliv.