Betonové oplocení si nechte raději postavit

Máte v úmyslu pořídit plot z betonových desek a nosných sloupků, který se sestavuje jako stavebnice? Na Internetu se můžete na některých místech dočíst, jak je výstavba snadná a rychlá, a jak si s tím šikovný řemeslník hravě poradí. V jistém slova smyslu to pravda je, v porovnání se zdivem z cihel nebo z kamenů určitě, protože odpadá zdlouhavé a namáhavé kopání výkopu pro základy po celé délce oplocení, a stačí jen otvory pro sloupky ve dvoumetrových rozestupech.

betonový plot

Vyskytují se tu však jiné obtíže, s nimiž si amatéři nemusí poradit, anebo jsou pro ně příliš náročné:

Proč si raději nechat plot postavit

Protože při kopání zeminy narazíte na skálu – velmi záleží na tom, jaké podloží se u vás na pozemku nachází, pokud je to jen běžná zemědělská půda, zatravněná, provzdušněná, případně jílovitá, bude tato práce docela snadná. Co když se ale půl metru pod zemí objeví kameny, skaliska, stavební navážka, železobeton a podobné překážky? Tím se celá stavba může značně zkomplikovat.

betonová zídka

Rozsah práce – když se staví plot o délce deseti metrů, stačí vykopat do země otvory pro šest sloupků, dva metry od sebe. To se ještě dá zvládnout za víkend celkem bez problémů, a pro zdatné pracanty to nebude tak náročné. Ale když je plot dlouhý 70 metrů, po celém obvodu pozemku, budete potřebovat šestkrát víc otvorů, a to vám zabere třeba celý měsíc, anebo vás to odrovná fyzicky, pokud to přeženete jako nárazovou víkendovou akci.

Hmotnost materiálu – celková váha nákladu u betonového oplocení o délce 70 metrů se může pohybovat kolem devíti tun, náklad bude muset skládat z kamionu vysokozdvižný vozík, a museli byste si jej zřejmě sami zajistit. Další věc je váha jednotlivých komponentů, každá z desek váží přes sedmdesát kilo a sloupek zhruba kolem třiceti. Budete-li desky vkládat do sloupků na sebe ve čtyřech řadách, aby byl plot vysoký dva metry, budete muset desky zvedat až nad hlavu, a to se mnohdy neobejde bez autojeřábu. Není tedy jednodušší požádat o odbornou montáž, kde máte záruku i na provedenou práci?