Proč je zábradlí na schodiště tak důležité?

Jestli je něco, čím si můžeme být jisti, pak je to fakt, že se u každého schodiště bude nacházet zábradlí. To platí zvláště o těch moderních, avšak i staré schody byly z valné části tímto způsobem modernizovány.

Samozřejmě se můžeme ptát, proč tomu tak je. Koneckonců to znamená další výdaje, a to je něco, co žádná rozumný člověk nechce. Přesto je toto pravidlo dodržováno, a to jak na veřejných místech, tak i na soukromých, jako jsou například rodinné domy.

klasické schodišťové zábradlí

Z části je to tím, že je tento požadavek obsažen v zákoně. Avšak i předtím dávala valná většina stavitelů zábradlí na schodiště kmkdesign.cz. Rozhodně to nepovažovali za zbytečnost a peníze, které na něj vydali, za vyhozené. Rozhodně mělo a dodnes má svůj důležitý účel.

Tím hlavním je samozřejmě především bezpečnost. To je také hlavní důvod, proč jej zdaleka nejčastěji najdeme na vnější straně schodů, nikoliv na vnitřní. Zabrání tak tomu, aby člověk spadl dolů, pokud mu například uklouzne noha. To by totiž mohlo mít velmi vážné následky, a v některých případech skončit i smrtí.

skleněné zábradlí u eskalátorů

Podcenit zde samozřejmě nelze ani psychologický efekt, který na nás má. Opticky totiž rozděluje prostor na „vnitřek“ a „vnějšek“, přičemž mezi oběma tvoří solidní bariéru. Díky tomu se cítíme jistěji a nebojíme se jít ani u vnějšího okraje schodů.

Dalším úkolem, který má, je i to, že slouží jako opora. Tu využíváme především při výstupu a ocení ji zejména lidé s pohybovými problémy. To je také důvod, proč má unifikovanou výšku – ať už jsme ve kterékoliv budově, můžeme si být jisti, že schodišťové zábradlí bude stejně vysoké. To nám, spolu se stejnými rozměry výšky a hloubky jednotlivých schodů, značně usnadňuje situaci.

Je tedy vidět, že je skutečně důležité. Je jedním z důvodů, proč počet vážných zranění, způsobených pádem ze schodů, neustále klesá. Jistě, není všemocné, avšak rozhodně se vyplatí jej mít.