Cyklistická helma je nutností

Cyklistika se stala hitem dnešní doby. Tento trend trávení volného času, je čím dál rozšířenější a oblíbenější. Právě proto, že cyklistů přibývá, měli by více dbát na bezpečnost svou i svého okolí. Někteří stále ještě podceňují nutnost nosit cyklistickou helmu. Zvlášť u dětí bychom měli dbát na zvýšenou bezpečnost, ke které helma rozhodně patří a měla by se stát běžnou součástí cyklistického vybavení. Bohužel pády z kola, kdy je cyklista bez přilby, mohou končit velmi vážným poraněními, v nejhorších případech až fatálně. Zranění hlavy patří k těm nejzávažnějším. Jestli chcete sednout na kolo bez helmy, dobře si to rozmyslete. Nošení helmy není povinné. Dnešní výrobky jsou natolik kvalitní, že přilba na hlavě, vás žádným způsobem neomezí. Je, ale důležité vybrat tu správnou. Můžete vybírat z několika kategorií – dětské, juniorské, dámské, pánské, univerzální, městské a pro extrémní cyklistiku.

dítě s helmou

Nejdůležitějším parametrem je velikost a tvar přilby. Vycházet budete z obvodu a tvaru hlavy. Přilba se připevňuje na dvou místech. Pod bradou a páskem okolo hlavy. Na hlavě by vám měla sedět pevně, vodorovně, ale bez toho aniž by vás tlačila. K tomu vám pomůže vnitřní výstelka. Některé mají dokonce antibakteriální úpravu nebo vyjímatelnou a prací výstelku. Neméně důležitá je hmotnost helmy a odvětrávání. Některé typy se dají vybavit kšiltem proti slunci a mají utahovací mechanismus. Jde o kolečko, kterým si helmu upravíte na požadovanou velikost. Přilba by rozhodně měla splňovat certifikát, který vám zaručuje, že splňuje potřebné bezpečnostní podmínky.
cyklistická helma

Helma by neměla být příliš těžká, aby vám nezatěžovala krční páteř, obzvlášť při delších cestách byste váhu pocítili.

Pokud dojde k pádu a helma se vám nějakým způsobem poruší, určitě zakupte novou. Při nákupu raději nešetřete, riskujete svou bezpečnost.